"A spera inseamna a dansa fara muzica " Costin Mihaiu

SFATURI UTILE

"Cand e o chestiune legata de bani, toata lumea e de acceasi parere."VOLTAIRE

Stim ca timpul dvs. este foarte important si de aceea LOCATIA unde se desfasoara cursurile de dans, sau PROGRAMUL acestora conteaza.

Credem insa ca si mai mult conteaza sa primiti in schimbul banilor si efortului dvs. servicii oneste, de buna calitate si astfel sa invatati sa dansati si sa va simtiti bine.

Pentru a va realiza aceste deziderate trebuie insa sa va feriti de impostori, care profitind de buna dvs. credinta incearca sa va pacaleasca.

Din dorinta de a va ajuta sa alegeti in cunostinta de cauza va prezentam mai jos ce trebuie sa stiti cand accesati un site care va prezinta o oferta de cursuri de dans:

1) Nu va lasati pacaliti de pozele sau clipurile video postate pe site-urile de dans. Multe sunt „imprumutate”, deci nu au legatura cu site-ul pe care va sunt prezentate, singurul scop fiind acela de a va induce in eroare in legatura cu activitatea si calitatea serviciilor oferite.

2) Desi unele scoli va prezinta o oferta foarte variata, daca veti rezista pana la sfarsitul unui curs veti constata ca v-au fost predate numai o parte din dansuri , aceasta din cauza ca:

- fie metoda de predare nu este eficienta

- fie cel care preda nu cunoaste unele din dansurile cuprinse in oferta

3) Faptul ca va este ceruta plata integrala a cursului poate fi o politica de marketing sau si mai probabil o modalitate de a va obliga sa platiti un curs integral, chiar in situatia foarte probabila ca veti renunta in mod prematur la curs din cuza serviciilor de proasta calitate.

Daca vreti sa vedeti la fata locului despre ce este vorba va recomandam sa:

1. Solicitati celui care preda cursul actele care sa dovedeasca studiile de specialitate.

Pentru a stii cum sa evaluati aceste acte in situatia ca va sunt aratate va prezentam documentele (titlurile), care atesta calificarea celor care au dreptul sa predea dans sunt :

Carnetul de instructor - se obtine in urma sutinerii doar a unui examen .

Diploma de antrenor - se obtine in urma absolvirii scolii de antrenori a A.N.S. DURATA cursurilor 2 ani.

Diploma de profesor - se obtine in urma absolvirii unei facultati de profil

Titlul de masteranzi sau doctori este atribuit celor care au studii postuniversitare de specialitate.

2. Asistati sau sa participati la o ora pentru a hotara in cunostinta de cauza, inainte de a plati cursul .

3. Evitati situatia in care daca sunt prezente mai multe grupe valorice sau de varsta simultan in sala .

4. Cereti referinte despre cursuri de la elevii mai vechi .

"Economiseste in fiecare luna cativa bani si la sfarsitul anului vei fi surprins cat de putin ai."Ernest Haskins