"Singura forma nemijlocita de "zbor", accesibila omului, este dansul " Costin Mihaiu

Rezultate

In perioada 1996-2007 am obtinut in jur de 215 trofee ( cupe sau medalii ), la alte competitii de dans sportiv nationale sau internationale.

Competenţa şi pasiunea pe care tehnicienii noştrii au pus-o în munca lor au făcut ca sportivii clubului să obţină următoarele rezultate:

1995 - Locul 1 – Festivalul National Studentesc, sectiunea „latino”

1996 - Locul 1 la Campionatul Naţional de Dans sportiv sectiunea „latino”

1996 - Locul 1 la Campionatul Naţional de Dans sportiv, sectiunea „standard”

1996 - Locul 1 la Festivalul National Studentesc, sectiunea „standard”

1996 - Locul 1 la Festivalul National Studentesc, sectiunea „latino”

1997 - Locul 1 la Campionatul Naţional de Dans sportiv, sectiunea „latino”

1997 - Locul 1 la Campionatul Naţional de Dans sportiv, sectiunea „standard”

1997 - Locul 1 la Festivalul National Studentesc, sectiunea „standard”

1997 - Locul 1 la Festivalul National Studentesc

1998 - Locul I la Campionatul Naţional de Dans sportiv, sectiunea „latino”

1998 - Locul I la Campionatul Naţional de Dans sportiv, sectiunea „standard”

1998 - Locul 1 la Festivalul National Studentesc, sectiunea „standard”

1998 - Locul 1 la Festivalul National Studentesc, sectiunea „latino”

2000 - Locul I la Campionatul Naţional de Dans sportiv, sectiunea „latino”

2000 - Locul I la Campionatul Naţional de Dans sportiv, sectiunea „standard”

2001 - Locul I la Campionatul Naţional de Dans sportiv, sectiunea „standard”

2001 - Locul I la Campionatul Naţional de Dans sportiv, sectiunea „latino”

2002 - Locul I la Campionatul Naţional de Dans sportiv, sectiunea „standard”

Toate aceste rezultate au fost obtinute de formatiile de dans sportiv ale Clubului ProSwing, Universitatea Bucuresti.

2003 - Locul III la Cupa Romaniei – perechi, sectiunea latino

2006 - Locul II la Campionatul Romaniei – perechi , sectiunea latino.

În urma acestor rezultate Clubul de Dans Sportiv Pro Swing Bucureşti a reprezentat România în anul 1997 la Campionatul European de la Ludwigsburg Germania şi Campionatul Mondial de la Chişinău Republica Moldova si la Campionatul Mondial de la Elblag, Polonia in 2002.

Dar activitatea clubului PRO SWING nu se rezumă doar la activitatea de pregătire a sportivilor, ci are şi o componentă în ceea ce priveşte organizarea de competiţii. Astfel, tehnicienii clubului au organizat cinci Campionate Nationale pentru formaţii în anii 1997, 1999-2002, precum şi şapte ediţii ale Concursului Naţional “Cupa Universitas” în întervalul 1996-2002.

ACTIVITATE EXTRA COMPETIŢIONALĂ

Perechile şi echipele clubului nostru au oferit frumoase demonstraţii de dans sportiv şi cu alte ocazii decât cele prilejuite de sezonul competiţional., cum ar fi:

Invitaţi în concursul Miss Condiţia Fizică din decembrie 1995-1999 desfăşurat la Sala Palatului.

Protagonişti în anii 1995-1997, 2003-2004 ai Balului anual al Armatei organizat de Cercul Militar Naţional.

Invitaţi pentru demonstraţii la finalele Campionatelor Sportive Universitare între anii 1995-2002.

Invitaţi speciali la concursul Miss România în anul 1997 .

În afară de aceste evenimente au mai fost şi numeroase apariţii în emisiuni televizate la următoarele posturi de televiziune: TVR 1, PRO TV, ANTENA 1, TELE 7 ABC, PRIMA TV.

De asemenea, rezultatele şi activităţiile clubului nostru au fost mediatizate în articole apărute în ziarele: ZIUA, EVENIMENTUL ZILEI, SPORTUL ROMANESC, GAZETA SPORTURILOR.